Grįžti atgal

Profitus news Taupymas ir investavimas: ar tai suderinama?

2024-08-29 13:30:00

INVESTAVIMAS

Taupymas ir investavimas: ar tai suderinama?

Deja, bet vis dar dauguma lietuvių mano, kad taupymas ir investavimas – du tarpusavyje niekaip nesiderinantys dalykai. Kai kurie mano, kad tai veikiau vienas po kito einantys žingsniai, o ne veiksmai, kuriuos galima atlikti kartu. Visgi tai nėra tiesa, vienu metu galima ir taupyti, ir investuoti. Šiame straipsnyje norime jums papasakoti apie tai, kas yra taupymas ir investavimas, kokie yra jų skirtumai ir panašumai, privalumai, trūkumai, kaip suderinti taupymą ir investavimą bei paminėti kelis kitus svarbius dalykus.

 

Kas yra taupymas ir investavimas?

Taupymas ir investavimas – du skirtingi procesai. Taupymas – tai nenustatytos formos procesas, kurio metu dalis pajamų atidedama nustatytiems tikslams (kažką įsigyti, poilsiui, senatvei ar kt.). Taupyti galima tiek laikant pinigus po čiužiniu, tiek juos kaupiant banko sąskaitoje. Kuris variantas saugesnis – pasakyti sunku. Po pagalve esantys pinigai gali vilioti ilgapirščius, o štai, 2008-ųjų finansų krizė pademonstravo, kad bankai nėra neliečiami, jie taip pat gali bankrutuoti. Investavimas – tai tam tikros sumos įdarbinimas siekiant išsaugoti pradinę jos vertę ar ją padidinti. Kitaip tariant, tai nuo pinigų nuvertėjimo apsaugantis būdas pinigams ne tik laikyti, bet tuo pačiu ir uždirbti. Investuojant pinigus galima ir taupyti: įsivaizduokite, investuojate, pavyzdžiui, sutelktinio finansavimo platformoje „Profitus“ 1000 eurų metams, o po jo atgaunate maždaug 12 procentų didesnę sumą. Pliusai akivaizdūs – jūs atgaunate ne tik investuotus pinigus, bet juos dar net ir padidinate.

 

kas yra taupymas

 

Taupymo ir investavimo privalumai ir trūkumai

Taupymas, visų pirma, yra pinigų atidėjimas ateičiai, sąmoningas kaupimas numatytiems tikslams (didesniems pirkiniams, išvykoms, vaikų mokslui ar tiesiog juodai dienai). O investavimas – pinigų panaudojimas pradinio kapitalo vertės išsaugojimo ar padidinimo tikslais. Tiek taupymas, tiek investavimas yra savarankiški procesai, atnešantys skirtingas naudas ir rizikas. Jei investuojant pinigus jų vertė išlaikoma ar net padidinama, tai juos tiesiog taupant dėl augančios infliacijos jų dalies galima netekti – santaupos paprasčiausiai nuvertės. Visgi sutaupyti pinigai gali nuvertėti keliais procesais, o investicijos ne visuomet bus sėkmingos, tad jas galima ir prarasti. Didžiausias taupymo privalumas yra tas, kad patirsite mažesnę nuostolių riziką, tačiau kartu susidursite ir su dideliu trūkumu – ilgalaikėje perspektyvoje jūsų santaupos, greičiausiai, nuvertės. Kaip jau supratote, investavimas atneša kapitalo prieaugio galimybę (privalumą), tačiau tai savaime yra rizikingesnis procesas (trūkumas).

 

Kas gali taupyti investuojant?

Taupyti investuojant gali kiekvienas. Ir tas, kuris šiam procesui gali skirti 100 eurų ir tas, kuris gali leisti sau atidėti ir 100 000 eurų. Visgi, visi finansų ekspertai pritaria, kad taupymas investuojant efektyviausias tada, kai tai daroma neturint skolų. Skolos suvalgo nemažai turimų pinigų, tad iš investavimo gaunamas pelnas ilgalaikėje perspektyvoje jūsų turimo biudžeto ryškiai nepapildys. Geriau turimas santaupas investavimui paskirkite skoloms padengti. Taip ne tik jausitės geriau, bet ir sumažinsite savo išlaidas, o tai reiškia – galėsite daugiau sutaupyti, vėliau investuoti ir iš to daugiau uždirbti. Žinoma, norint daugiau uždirbti būtinas didesnis pradidins biudžetas, tačiau visuomet galite rinktis periodinį investavimą ir taip investuoti po truputį. Apie periodinį investavimą galite skaityti mūsų straipsnyje „Periodinis investavimas – ką svarbu žinoti“.

 

Kaip suderinti taupymą ir investavimą?

Taupymas ir investavimas yra du nesudėtingai suderinami dalykai. Tai atlikti gali kiekvienas, turintis papildomų lėšų. Visgi tam, kad taupymas ir investavimas būdų sėkmingi ir neštų jums pelną, būtina atlikti kelis paprastus žingsnius.

 

Nustatykite aiškius taupymo ir investavimo tikslus

Pirmasis ir bene didžiausias žingsnis sėkmingo taupymo ir investavimo link – nusibrėžti aiškius tikslus. Tiek taupymas, tiek investavimas per dieną rezultatų neatneš, tad turėtumėte nusiteikti, kad tai bus ilgas, galbūt kelis mėnesius ar net keliolika metų trunkantis projektas. Tai, kiek laiko truks įgyvendinti jūsų tikslą priklauso nuo pačio tikslo ir jūsų galimybių. Susidarant aiškų tikslų planą turėtumėte atsakyti į kelis klausimus:

 

  1. Kam taupau ir investuoju? T. y. koks yra pagrindinis tikslas (tai gali būti didesnis pirkinys, prabangios atostogos, pasiruošimas vaikų mokslams, senatvei ar kt.). Tikslas turėtų būti konkretus.

  2. Per kiek laiko noriu pasiekti savo tikslą? Tam, kad procesui vykstant nenusiviltumėte, mąstykite pesimistiškai – nusistatykite kiek įmanoma ilgesnį tikslą.

  3. Kaip galiu pasiekti šį tikslą? Peržvelkite savo turimus finansus, įvertinkite turimą kapitalą, gaunamas pajamas ir paskaičiuokite, kaip galite pasiekti tikslą. Pavyzdžiui, jei užsibrėžėte įsigyti automobilį už 10 000 eurų per metus tik taupant, tuomet kas mėnesį turėsite atsidėti kiek daugiau nei 800 eurų. Jei pasirinksite investavimą, jums kas mėnesį reikės atidėti kiek mažiau, mat investuota suma pinigus jums augins.

 

Labai svarbu mąstyti konkrečiai ir sąmoningai – jei jūs uždirbate minimumą, vargu ar per metus pavyks susitaupyti minėtą sumą automobiliui, tad prieš nusistatydami tikslus gerai įvertinkite savo finansinę padėtį.

 

Įsivertinkite taupymo ir investavimo riziką

Kitas svarbus aspektas – rizikos. Tiek investuojant, tiek taupant jų patirsite. Labai svarbu tinkamai įvertinti galimą riziką ir tai, kiek jos toleruojate. Finansinio raštingumo ekspertai pataria, kad geriausia taupyti pinigus investuojant kai jau turite susikaupę finansinę pagalvę (3-6 mėnesių pragyvenimui būtiną sumą nenumatytiems atvejams). Taip būsite apsidraudę, kad patyrę nenumatytų pasikeitimų turėsite iš ko gyventi, o investicijos toliau jums dirbs.

Kaip jau supratote, tiek investavimas, tiek taupymas turi rizikų. Investavimas, nors ir yra pelningesnis nei tiesiog taupymas banke, tačiau yra rizikingesnis. Įsivaizduokite, investuojate į akcijas, o po kelių mėnesių paaiškėja, kad įmonės uždirbamas pelnas bus skirtas ne akcininkams, o susidariusioms skoloms padengti. Tokiu atveju jūsų investicijos neneš jokios grąžos. Taupymas taip pat yra rizikingas dėl nuvertėjimo ir galimo banko bankroto, tad labai svarbu gerai apgalvoti, kur laikysite savo santaupas.

 

Paskirstykite pajamas taupymui ir investavimui

Kai kurie žmonės investavimą dažnai laiko būdu taupyti. Nors iš pirmo žvilgsnio gali tai pasirodyti tiesa – juk įdarbinami laisvi pinigai, – tačiau reikėtų nepamiršti, kad investicijos yra toks dalykas, kai pinigus pasidedi ilgesniam terminui ir prireikus jų pasiimti negalėsi bei yra prisiimama rizika, kad investuota lėšų dalis ar visa suma gali ir negrįžti. O štai taupymas – nepririštas procesas – kai tik prireikia pinigų, juos iškart gali ir pasiimti. Tad taupymui ir investavimui reikėtų atidėti skirtingas dalis jūsų pajamų. Kokią dalį atidėti viskas priklauso nuo to, kokią finansų valdymo strategiją pasirinksit. Remiantis 50-30-20 taisykle, taupymui ir investavimui kas mėnesį derėtų skirti 20 procentų savo pajamų. Jei taikysite 6 stiklainių metodą, tuomet investavimui turėsite skirti apie 10 procentų. Visgi, kad ir kurį modelį bepasirinksite žinokite, kad specialistai rekomenduoja pradžioje turėti atskirą fondą (3-6 mėnesių pragyvenimui skirtą sumą nenumatytiems atvejams), o po to jau taupyti pinigus investuojant.

 

Diversifikuokite investicijas

Skirtingos investicijos turi skirtingas rizikas. Be abejo, mažai pelningų investicijų rizika nedidelė, tačiau jei norite uždirbti greičiau ir daugiau, tuomet teks susitaikyti su didesne rizika. Ką daryti, kad investicijos nebūtų tokios rizikingos? Jas diversifikuoti. Diversifikacija – tai investicijų išskirstymas siekiant sumažinti rizikingumą. Pavyzdžiui, vienos dalies pinigų investavimas į paskolas, o kitos dalies investavimas į NT gali gerokai sumažinti investicijų riziką: jei patirsite nuostolių vienoje srityje, tai kitos investicijos gali būti tokios pelningos, kad bendrai neprarasite nei cento. Toks išskaidymas padeda subalansuoti finansinį portfelį ir sumažinti galima investavimo riziką. 

 

Taupymo ir investavimo programėlės

Tarp daugybės kasdienių reikalų ir rūpesčių kaskart sekti savo finansus gali būti varginantis užsiėmimas. Tam, kad taupymo ir investavimo kelias būtų lengvesnis, ekspertai siūlo išbandyti įvairias programėles, padedančias sekti informaciją lengviau. 

 

Daily Budget patiks tiems, kurie trokšta valdyti savo kasdienes išlaidas, mėgsta laikytis taisyklių ir nori matyti platesnę informaciją. Ši programėlė pagal visas mėnesio pajamas ir būtinas išlaidas (būstas, telekomunikacijos ir kt.) apskaičiuoja, kiek galite pinigų išleisti kasdien ir kiek turėtumėte atidėti taupymui.

 

Googbudget tai senąja taupymo sistema pagrįsta programėlė, kuri visą biudžetą gali sudėlioti į atskirus skaitmeninius vokelius. Viena programėlės paskyra gali naudotis du vartotojai, tad tai yra bene geriausias pasirinkimas šeimos finansų valdymui ir bendram taupymui, investavimui sekti.

Be šių programėlių jums gali būti naudingos ir: Nerd Wallet, Pocket Guard, Mano piniginė, Acasa, Monefy, Toshl finance, Spendee ir kitos.

 

taupymo ir investavimo programėlės

 

 

Taupymo ir investavimo kontrolė

Tam, kad galėtumėte pasiekti be tokių užsibrėžtų finansinių tikslų (nesvarbu ar tai būtų taupymas, ar investavimas) labai svarbi yra kontrolė, užsispyrimas, nuoseklumas ir kryptingumas. Kontrolė padeda jaustis saugiai ir užtikrintai, o tai kelia motyvaciją toliau siekti tikslų. Kaip jau minėjome, kontrolę į savo finansų valdymą galite įsileisti pasitelkdami įvairias mobilias aplikacijas, naudotis paprasčiausia „Excel“ programa, planuoti ir sekti biudžetą sąsiuvinyje ar kitoje jums patogioje vietoje.

 

Sėkmingi taupymo ir investavimo pavyzdžiai

Taupymas ir investavimas – lengvai suderinami dalykai. Tam, kad tai įrodytume, norime pateikti kelis pavyzdžius. 

 

Įsivaizduokite, turite 10 000 eurų ir nusprendžiate juos padėti taupomojoje sąskaitoje. Tuo metu vyrauja išties palankios palūkanos – 1,5 %. Sumą norite padėti 20-čiai metų, vadinasi. Po 20-ties metų jūsų santaupos paaugs 3 468,55 eurais ir galėsite atsiimti 13 468,55 eurus. 

 

Tuo pačiu metu galite pasirinkti investuoti ir per sutelktinio finansavimo platformą „Profitus“ į nekilnojamo turto vystymo projektus. Pavyzdžiui, pasirinkote investuoti 5 000 vieneriems metams į projektą, kurio metinė grąža siekė 10 procentų. Po metų jūsų investicijos jums atnešė 500 eurų naudą, vadinasi, atgavote 5500 eurų. Prieaugį pasilikote sau arba atidėjote taupymui, o tuos pačius 5 000 investavote toliau tokiu pat principu. Po 20 metų būsite investavę 20 kartų, vadinasi, tie patys 5 000 jums bus uždirbę 10 000 eurų. 

 

Be abejo, reikėtų nepamiršti, kad 20 metų finansinėje rinkoje nėra labai trumpas laikotarpis, tad per jį gali nutikti įvairių dalykų, pavyzdžiui, pinigų nuvertėjimas. Kad ir kaip bebūtų, investuoti ir taupyti galima vienu metu. Tik tam, kad pasiektumėte geriausią rezultatą prireiks pastangų, ryžto ir daug kontrolės. Bei primename, kad investavimas visuomet yra susijęs su rizika prarasti dalį ar visą investiciją, todėl rekomenduojame investuoti atsakingai ir savo investicijas išskaidyti.